בודפשט הלוהטת חלק א'-האטרקציות שאסור לכם לפספס


שלום לכל אורחי וקבועי הבלוג,
היום בתפריט נבחן את האטרקציות המרכזיות בבודפשט בהן חובה לעצור, מתי כדאי לבקר בהן ואיך מגיעים.
אם תשאלו אותי כיצד אני מסכמת את הטיול לבודפשט בשתי מילים אומר לכם-חם ומגניב.
ושתבינו, אנוכי סובלת מקור כל הזמן ולכן כשאני אומרת שהיה חם-אוי וי זמיר כמה שאני מתכוונת לזה.

 


האטרקציות שאסור לכם לפספס בבודפשט:


1.     מצודת גלרט (סיטאדלה) 

מצודה יפהפייה שנמצאת בגובה של 140 מטר מעל פני הים. בשטח המצודה ניתן לראות את פסל החירות של בודפשט בדמותה של אישה המניפה עלי זית כאות לשחרור בודפשט מידי השלטון הנאצי. בנוסף תוכלו לראות גם את פסל הבישוף גלרט המניף צלב אם תרדו למטה בשביל שממול לפסל, נוף מרהיב על הדנובה ועל בודה ופשט מכל חלקי המצודה וכן לעבור בפארק עם פסלים כמו גם פסל בודה ופשט היפהפה. אם חשקתם בהליכה טובה תוכלו לרדת במדרגות מהגבעה בתוך יער יפהפה. ההליכה לא קלה יש לבוא עם נעליים נוחות.
מתי כדאי להגיע? בשעות הבוקר המוקדמות (לאחר תשע מתמלא באנשים וחם מאוד) או בשעות הערב כדי לראות את תצפית העיר המוארת באורות נוצצים מלמעלה.
איך מגיעים? לקחנו מבזיליקת איסטוון הקדוש קו 9 לאסטוריה M ולאחר מכן קו 8E וירדנו בתחנת Sánc utca
שימו לב שמרגע שמגיעים לתחנה יש הליכה נוספת במעלה הגבעה של כ-10-15 דקות. 
אם תפנו בדרך לגן שמאלה תוכלו לעבור בפסל בודה ופשט ולמצוא מקומות ממש יפים בדרך. 
אם אין לכם כוח להליכה מרובה תוכלו לקחת אוטובוס תיירים שמגיע עד למקום, 
בררו עם הפקידים במלון והם יעזרו לכם.

2.     ארמון בודה 

ארמון מרהיב ובתוכו מס' מיצגים מרשימים. תחילה יקבל את פניכם פסל יפהפה בכניסה של הנשר-אחד מסמליה של בודפשט, לאחר מכן תוכלו לראות פסלים נוספים ומרשימים ברחבה. תוכלו להיכנס לתערוכה (כעת מוצגת תערוכה של פיקאסו) או להיכנס למוזיאון לתולדות בודפשט המפואר (כניסה חינם עם בודפשט קארד, לא ניתן להכניס תיקים). 
המוזיאון היה יפהפה וגדול והספיק לנו לאחר ההליכה שעשינו למצודת גלרט. אם תרצו להיכנס לגלריה ולספריה הלאומית תצטרכו עוד כמה שעות. שימו לב לדוכן הקיורטוש המעולה שנמצא בארמון, אתם תגיעו אליו לפי הריח ;)
מתי כדאי להגיע? בשעות הבוקר (נסגר בחמש).
איך מגיעים? מגיעים לגשר סצ'יני שנמצא בצד של בודה ולוקחים משם את השיקלו (רכבל) לארמון. שימו לב שיש תור ארוך מאוד לרכבל משעה מסוימת. אל תתנו לזה להדאיג אתכם, תוכלו ליהנות מברד קריר וטעים בקיץ או קיורטוש בחורף מהדוכן שליד ולהעביר את הזמן. כמו כן נקודת האפס ממנה נמדדים המרחקים לכל הונגריה נמצאת בדיוק לידכם לפניי העלייה ברכבל. למגיעים בתחבורה ציבורית: רכבת תחתית: קו M3 עדKaluin Ter   ואז קו M2 עד תחנתAstoria
חשמלית: קווים 4, 6

3.     כנסיית מטיאש ובאסטיון הדגים 

 אם תצאו מהארמון ותלכו ברחובות לפי השילוט או אחרי אנשים טובים תגיעו לכנסיית מטיאש 
המרשימה והענקית ולבאסטיון הדגים הסמוכים זה לזה.
 לכנסייה תוכלו להיכנס אם חשקה נפשכם במוזיאון נוסף (בכניסה זו נהגו לחתן את בני המלוכה) או להמשיך הלאה ולהתפאר מבחוץ בכל ההוד וההדר של שני המבנים היפהפיים הללו.
 באסטיון הדגים היא למעשה מרפסת בת שבעה עמודים המייצגים את שבעה השבטים שהרכיבו את הונגריה. 
המקום יפהפה ומרשים ואפשר לשבת במסעדה העמוסה שם אם עברתם את מצודת גלרט והארמון בהצלחה.
מתי כדאי להגיע? לא משנה באמת אם אתם לא רוצים להיכנס לכנסייה. 
שימו לב שבשעות הצהריים בדרך כלל מפוצץ שם.

 


4.     האי מרגיט 

 אי יפהפה ועמוס בשטחים יפים, נמצא בלב הדנובה. עם הגעתכם לאי שימו לב שאפשר לשכור רכבים ממונעים, אופניים ולפעמים יש גם רכבת שחוצה את האי. אנחנו לקחנו רכב ממונע לשעה, 
ההסבר היה בעברית והם ידעו כמה מילים כמו סבבה ותודה 
עברנו את כל האטרקציות של האי כמו הגנים היפנים, המזרקה המרקדת, פינת החי ומגדל המים. 
שימו לב שהמזרקה המרקדת תציג את הופעתה בכל שעה עגולה וכי בלילה אף המחזה יהיה יותר יפה.
מתי כדאי להגיע? לדעתי באזור הערב, אנחנו היינו אחר הצהריים והצטערתי על זה כי היה מפוצץ שימו לב שאין ממש מסעדות במקום אולי כמה דוכנים קטנים שמוכרים מים או חטיפים אז תבואו שבעים.
איך מגיעים? טראם 4, 6 ממוסקבה טר או אוטובוס 26 היוצא מתחנת הרכבת ניוגאטי ונוסע באי לכל אורכו. למגיעים עצמאית מאזור בודה או פשט רגלית-הולכים לגשר מרגיט ובאמצע הגשר תבחינו במעבר רגלי לאי. ישנה אפשרות נוספת לקחת הפלגה לאי, לדעתי זו אחלה אופציה שלא תהרוס לכם את הרגליים.

5.     הפלגה בדנובה 

 כשהגענו לבודפשט הדבר הראשון שעשינו היה לאכול ולהחליף כסף (טוב לא ציפיתם לאחרת מאתנו) , והשני היה לערוך הפלגה בדנובה. לקחנו הפלגה עם חברת לג'נדה המומלצת שמספקת 2 משקאות-אחד חריף ואחד קל לאורך הנסיעה, ישנם הסברים בעברית או באנגלית באוזניות והשירות מאוד אדיב. ההפלגה נערכת שעה ויש זמנים קבועים לכל הפלגה, יש הפלגות שכוללות גם ארוחה. כשמגיעים לאי מרגיט עוצרים לאסוף\להוריד נוסעים וחוזרים בחזרה. ההפלגה יוצאת מאזור פשט, מאחורי מלון מריוט, כ-5 דקות הליכה מדיק פרנצה-אזור קניות ומסעדות פופולרי בעיר.
מתי כדאי להגיע? בשעות הערב-הפלגה של שש או שמונה וחצי, אנחנו לקחנו את של שש ונהננו מהשקיעה וממזג אוויר נוח שהתחלף לקריר. שימו לב שאם תקחו את ההפלגה של שמונה וחצי תזכו לראות את העיר מאורת באורות נוצצים אבל יהיה לכם קפוא אז תבואו מצוידים בלבוש חם.
איך מגיעים? מוסבר למעלה.

 


6.     בית הכנסת הגדול 

 בית הכנסת הגדול נקרא כך בשל היותו בית הכנסת הגדול באירופה. ואכן מדובר במקום מפואר, עתיר זהב ומלא באנדרטאות לזכר קהילת יהודי בודפשט שהושמדו במלחמת העולם השנייה. המקום מצמרר ומרגש, מיד בכניסה למקום תוכלו לראות אנדרטה ובה קברים צמודים של יהודי בודפשט שנספו בשואה. מיד לאחר מכן בצאתכם לגינה תוכלו לצפות בפסל הערבה הבוכייה, שעל כל אחד מעליה מוטבע שמו של יהודי שנספה בשואה. לאחר סיור קטן במוזיאון של יהודי בודפשט נכנסנו לבית הכנסת עצמו. שימו לב שיש סיור מודרך בעברית בשעה עשר שאורך שעתיים. לבית הכנסת צריך לבוא עם לבוש הולם-מכנסיים או חצאית שעוברים את הברכיים וחולצה עם שרוולים, אין הנחות לאף אחד ואני נאלצתי לקנות מכנס כי באתי עם מכנסיים קצרים.
מתי כדאי להגיע? הבנתי שהסיור המודרך בעברית מאוד מעניין ואפילו זכינו לשמוע קצת מהמדריכה כשהיינו שם אבל לצערי כבר הזמנתי באותו יום סיור מודרך אחר שחפף בשעות. בכל אופן תגיעו בתשע וחצי עם הפתיחה או אחה"צ, בקיץ בית הכנסת פתוח עד חמש וחצי ובחורף עד שלוש וחצי. רצוי ללכת באזור הרובע היהודי ולראות אנדרטה נוספת שמוקדשת לקרל לוץ ועליה נרשם "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו". ישנו בית כנסת נוסף בהמשך אך הוא נראה נטוש ומוזנח, לא נכנסנו.
איך מגיעים? ברכבת התחתית - M2 (הקו האדום) לתחנת  Astoria; באוטובוס - קווים 7, 7A; בטראם - קווים 47, 49

7.     הפרלמנט 

המבנה המרשים ביותר בבודפשט ללא ספק הוא הפרלמנט. מבחוץ ומבפנים-פשוט וואו. לקחנו את הסיור בעברית של 12 וחצי אבל עם הגעתנו לתור הבנו שאנחנו מצטרפים להדרכה של רוסים ומקבלים הסברים בעברית באוזניות, אני הייתי מוותרת על התענוג  של להגיע במיוחד אבל מצד שני 12 וחצי והיינו במקום עם מיזוג בבודפשט כך שזה לא היה כזה נורא. הביקור בפרלמנט מבחינתי היה חובה, המקום מעותר בזהב, פסלים מרהיבים, ציורים ושטיחים עבודת יד על ידי האמנים הגדולים בהונגריה וכמובן הכתר, השרביט והכדור (?) המלכותיים שמאובטחים על ידי המשמר ההונגרי. אנחנו זכינו גם לראות החלפת משמר שהייתה יפה מאוד. הסיור בפרלמנט קליל ונחמד, בכניסה צריך לעבור בדיקות אבטחה קפדניות ויש מקומות בהם אסור לצלם, הסיור אורך שעה-שעה וחצי ואם תבקשו לעלות במעלית במקום במאות המדרגות גם תוכלו להנות ממנוחה קלה לרגליים. לפניי או אחרי הביקור בפרלמנט חובה לעבור באנדרטת הנעליים לזכר יהודי השואה שנמצאת מאחורי הפרלמנט לכיוון גשר השלשלאות.
מתי כדאי להגיע? בשעות הצהריים, אין כמעט מקומות ממוזגים בבודפשט וסוף סוף יכולנו להנות ממקום קריר ונעים.
איך מגיעים? קו M2 (הקו האדום) לתחנת  Kossuth Lajos tér
בטראם - קוים 2, 2A לתחנת  Kossuth Lajos tér
באוטובוס - קו 15.

8.     כיכר הגיבורים ופארק המילניום 

 כיכר הגיבורים היא כיכר עם אנדרטה ענקית ומרשימה המציגה את שבעת המנהיגים של השבטים שהשתכנו בבודפשט. הכיכר מאוד יפה והכי מרשימה מכל הפסלים שראינו (ותאמינו לנו, יש הרבה). אם תמשיכו מעבר לכיכר לצד ימין תראו את פארק המילניום-הפארק העירוני של בודפשט ובו מס' מקומות נחמדים-אגם ענק שאפשר לשכור בו סירות פדלים או סירות ממונעות, טירה ובה מוזיאון החקלאות לאוהבי הטבע ובעלי החיים, גן החיות והגן הבוטני צמודים לפארק וכן מרחצאות סצ'יני גם הם. אישית בחרנו לשוט באגם עם סירה ממונעת לחצי שעה (זה הספיק לגמרי), להיכנס לטירה היפה ולמוזיאון החקלאות (לא מומלץ לטבעונים, הרבה פוחלצים עצמות וכד'), וכן להסתובב בפארק ולהיכנס למסעדת המישלן-גונדל. ניתן בקלות להקדיש יום שלם לאזור, שימו לב שמאוד חם וגן החיות ענק, אנחנו מאוד רצינו ללכת אבל ויתרנו כי זה היום האחרון שלנו בבודפשט וכבר אזלו כוחותינו.
מתי כדאי להגיע? באזור הבוקר אם ברצונכם להספיק מס' אטרקציות או באזור אחה"צ אם סתם בא לכם לטייל באזור.
איך מגיעים? במטרו - קו M1 (הקו הצהוב) עד תחנת Hősök tere.
באוטובוס - קווים 30, 75, 79, 105. 

9.     השוק המקורה 

לא הייתי בטוחה אם להכניס את השוק המקורה בפוסט זה שעוסק באטרקציות או שמא לשמור אותו לפוסט הבא שיעסוק בשופינג ומסעדות אז החלטתי שגם וגם. השוק המקורה הוא אטרקציה בפני עצמה, מדובר בשוק ענק וסגור ובו רוכלים רבים עם דוכנים שמציעים מזכרות הונגריות אותנטיות כמו משחות או תבליני פפריקה וכד'. אני ממליצה בחום לרדת למטה ולקנות שם מזכרות או מתנות למשפחה כי הרבה יותר זול. שימו לב לשרשראות של הפפריקה שמרכיבות כמעט כל דוכן בשוק. אני אישית חולה על פפריקה, בוגי לא רוצה לראות פפריקה יותר בחיים לאחר הטיול הזה XD
מתי כדאי להגיע? בכל שעות היום, למיטב הבנתי השוק נסגר רק בערב ומאוד נעים בתוכו מכיוון והוא סגור. ובכל זאת השוק נמצא ברחוב ואוצי אוצה שכדאי להסתובב גם בו ולכן מומלץ לבוא בשעה לא חמה כדי שתוכלו לנצל את הקרבה ולצאת להסתובב.
איך מגיעים? חשמליות 2, 47, 49

10.  Cat Cafe

 בתור חובבת חתולים מושבעת ברגע שראיתי שיש לנו בית קפה של חתולים ליד המלון קפצתי מאושר. בניגוד לבית הקפה בפראג בו התאכזבתי מכמות החתולים, כן יש הרבה מאוד חתולים ורובם גם גזעיים וענקיים-מיין קון שאוהבים מאוד פינוקים. בית הקפה עמוס במזכרות לאוהבי חתולים, משחקים לחתולים וכמובן פינות צ'יל לאנשים שרוצים לתפוס תנומה במהלך הטיול או לאחר יום קשה.
מתי כדאי להגיע? לאחר יום קשה של הליכה לפריקת מתחים.
איך מגיעים? הקט קפה נמצא 2 דקות מבזיליקת אשטוון הקדוש, להגעה לבזיליקה קחו מטרו M1 (קו צהוב), תחנת Bajcsy-Zsilinszky ut; M3 (קו כחול), תחנת Arany Janos ut.

לסיכום-בודפשט עשירה באטרקציות ולמעשה הליכה רגלית בעיר ביום או בלילה יחשבו כאטרקציה בפני עצמה.
 מה שכן, למרות הדעה הרווחת שהכל קרוב באירופה-בודפשט ענקית ומתחלקת לשני אזורים שהם 
בודה-הצד העשיר והגבוה של העיר ופשט-הצד העירוני.
 אם אתם רוצים לחסוך מעצמכם את עגמת הנפש של להחתים כרטיס בכל תחבורה ציבורית
 קנו את הבודפשט קארד למס' ימים, הוא מקנה לכם גם הרבה הנחות וכניסות חינם למקומות שונים. 
לנו זה מאוד הקל על החיים.
בנוסף אל תבואו באוגוסט כי זה שיא החום ובבודפשט לא שמעו על ההמצאה הגאונית של המאה ה-20-המזגן!~$
אנחנו סבלנו והזענו כל הטיול. מזל שלקחנו מספיק קרם הגנה

למי שקרא עד עכשיו-כל הכבוד לכם
נעבור לתמונות:


 פסל החירות בגבעת גלרט
 
 הנוף מגבעת גלרט בירידה מהגבעה, בהחלט רומנטי.
 
 פסל גלרט הקדוש המניף צלב מעל בודפשט
לאחר שירדנו מגבעת גלרט, מפלי המים. בתוך ההר מצויים מעיינות חמים 
בדרך לארמון בודה 
השיקלו (רכבל) למעלה ארמון בודה 
 פסל הנשר בכניסה לארמון בודה
כל התמונות הנ"ל מארמון בודה ^^ 
 כנסיית מטיאש
באסטיון הדגים
האי מארגיט
 המזרקה המרקדת
האי מארגיט 
בוגי נהג על 
 תופסים קו לאסטוריה M
 בית הכנסת הגדול
ההונגרים משחקים אותה יודעים עברית 
אנדרטה לזכר חסיד עולם-קרל לוץ 
 בית הכנסת היהודי, קברים של קורבנות השואה בהונגריה
אנדרטת הערבה הבוכייה 
 כל עלה מסמל שם של יהודי שנספה בשואה
המוזיאון ליהדות בודפשט 
 אנדרטה לזכר ראול ולנברג חסיד אומות עולם
 מבט על חצר בית הכנסת
עוד אנדרטאות 
 נאלצתי לקנות מכנס ארוך, ועכשיו יש לי מכנסיים עם מלא כבשים הידד!
אני ובוגי בתוך בית הכנסת 
 שימו לב לעוגב
 בית הכנסת מפואר מאוד, הכל זהב אמיתי
עם חצי מבניין הפרלמנט האימתני 
 ציורי קיר על תקרת הפרלמנט
 חדר המדרגות המלכותי בפרלמנט
 השטיח הארוך ביותר שנעשה בעבודת יד באירופה
 מבנה הפרלמנט 
 אנדרטת נעליים על הדנובה לזכר יהודי בודפשט שנורו למוות במקום זה
 רואים שחם לנו מאוד?
 הטראם למרגלות הפרלמנט
הדנובה 
 הדנובה בלילה, שימו לב לנהגת
אהבת חיי היפיוף 
 ארמון בודפשט מואר בלילה
 מחכים למטרו, אזהרה אין מזגן וכולם מזיעים. אל תבואו באוגוסט
 כיכר הגיבורים
 ועם בוגי שלי
 בהפלגה הרומנטית שלנו
ובוגי הנהג ביום ההולדת שלו D: 
חיוך 3>
אנחנו לקחנו סירה ממונעת, גם כי הרגליים שלנו הלכו מהטיול וגם כי היה לזה צל XD
 הכניסה לטירה ולמוזיאון החקלאות

עד כאן, אני הייתי נופי
מאחלת לנו שבוע נפלא ונעים 3>

תגובות

2 comments

 1. מהמם!!
  עושה חשק לכפר על מה שהרגשתי כשהייתי בבודפשט לפני חודש... XD (לא אהבתי את העיר ואת ההונגרים בפרט |: )
  ובאמת - מה כבר ביקשנו, אירופה קרירה??? לא ציפינו לחום מוות הזה!!!

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה רבה! גם חבר שלי לא ממש אהב את הונגריה, קצת קשה לאהוב כשחם בטירוף והעיר בכללי הייתה קצת אפלולית ומתה. שונה לגמריי ממה שראינו בפראג והן אמורות להיות ערים מאוד דומות

   מחק